ROMÁNIA - NEMES TIBOR

ERASMUS + program – Románia, 2015.06.21–26.

A program címe: Youth of Europe Connect to a ’Right’ Net

Helyszín: Ticleni, Gorj megye, Románia

A program célkitűzései:

1. Az témakörben még otthon készített videoanyagok (dal, illetve informatív video) megtekintése.

2. A hét ország diákjai nemzetközi csoportokat alkotnak, majd videoanyagot és dalt készítenek a program témájához illeszkedően.

3. Az ERASMUS + program romániai fordulóján résztvevő diákok közös dalt rögzítenek, amit később a program weboldalára is feltöltenek.

A találkozó első napján a ticleni Műszaki Szakiskolával és a román diákokkal ismerkedtünk. A vendéglátók a helyi hagyományoknak megfelelően sóval és fonott kaláccsal kínálták a vendégcsapatokat. Az iskola előadótermében a házigazda ismertette a forduló célkitűzéseit, és rövid prezentáció keretében ismertette a Romániában hatályos törvényi környezetet a biztonságos internethasználat és a kiskorúak védelme tekintetében. Ezután kitért arra is, hogyan próbálja az iskola elősegíteni a tanulók tudatos és biztonságos internethasználatát. Michail bevezetője után megnézhettünk néhány, még otthon készített videót, amelyekből megismerhettük, hogyan látják a különböző országokból jött kamaszok a világháló kínálta lehetőségek mögé búvó veszélyeket. A nyitó program után a résztvevők vegyes csoportokban megkezdték az érdemi munkát: az első workshop a video készítés jegyében jött létre. A román csapat tagjai ismertették a video készítéshez felhasználható internetes programokat, majd a diákok ezeket ki is próbálhatták a gépek előtt.

A délután folyamán a kötelező protokollnak tettünk eleget: meglátogattuk a Polgármesteri Hivatalt, valamint a román népdalok és néptáncok világát ismerhettük meg egy kis előadás keretében.

A második projekt-nap már lázas munkával telt: újabb otthon készült videókat néztünk meg, el kellett határoznunk, mi legyen a projekt dala, vagy ha úgy tetszik himnusza. Mindenki bemutatta saját elképzelését, dalszövegét és zenéjé, majd megpróbáltak konszenzusra jutni a sokféle elképzelésből és ötletből. Végül az olasz csapat „My own Saviour” című dala lett a befutó, a görögök rap-betétjével. Délután barátságos focimeccsen vettek részt a partnerek, hogy a szellemi fáradtságot kipihenhessék. Volt, aki aktívan sportolt, de voltak (így mi is), akik inkább szurkoltak az éppen a pályán labdát kergetőknek.

A harmadik projekt-nap „húzós” volt mindenkinek, hiszen a dalszöveg begyakorlásán és a zene véglegesítésén túl a videoklipnek is el kellett készülnie. A sokféle elgondolás egy közös éneklésben és filmben öltött formát. A magyar lányok (énekkaros tapasztalatuknak köszönhető) hathatós segítségével és vezényletével hamarosan el is készült a „nagy mű”. Még a korábban félénken ücsörgők is lelkesen fújták a refrént, és nem zavarta őket a kamera sem.

A negyedik napon Bukarest felé vettük utunkat, út közben is folytatódott a vidámkodás, a dalolás. Utunkat megszakítottuk egy gyönyörű kolostornál és Drakula kastélyánál, ahol a legtöbben még sohasem jártak, így nem csoda, hogy sok fotó készült itt is. Az elköltött ebéd után mindannyian vártuk már, hogy megérkezzünk a fővárosba és kipihenhessük magunkat.

Az utolsó nap az értékelésről és a következő találkozók előkészítéséről szólt. Sok egyeztetni, megbeszélni való volt, hiszen mindannyiunk közös érdeke, hogy a meetingek alkalmával a lehető legtöbbet hozzunk ki a „biztonságos internet használat” témájából. Az idei év változatos feladatai nem csupán a résztvevő diákoknak adtak fantasztikus élményeket; az intézményi szinten elvégzett munkák (kérőívek kitöltése és értékelése, logó tervezés, képregény rajzolás, szakértők előadása, stb.) valamennyi partneriskola életét meg is változtatták.

Nemes Tibor angol tanár