MTA ALUMNI PROGRAM – 8. ELŐADÁS


Magyar Tudományos Akadémia Alumni Program 8. előadás

A pszichoanalízis

Előadó: Dr. Schmelowszky Ágoston, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének oktatója

A Magyar Tudományos Akadémia Alumni Programjának keretein belül volt előadás a Zrínyi Miklós Gimnáziumban a pszichoanalízisről április 9-én. Az előadást Dr. Schmelowszky Ágoston, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének oktatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja tartotta. A szervező tanár Dávidné Békés Izabella volt. Az eseményről videófelvétel is készült (Németh Boglárka és Nagy Zsófia).

Az előadás kezdetén Dr. Schmelowszky Ágoston mutatkozott be és mondott néhány szót a klinikai szakpszichológiáról.  A bevezetőjében  méltatta Sigmund Freudot, a pszichoanalízis atyját. Freud munkássága forradalmasította a pszichológiát, és a mai napig hatással van a terápiás gyakorlatokra. A pszichoanalízis nem csak elmélet, hanem egy olyan módszer, amely segít megérteni és átdolgozni a tudattalanban rejlő konfliktusokat és motivációkat. Az előadást tartója maga is gyakorló szakember, így részletesen bemutatta ezt a mélylélektani vizsgálati és kezelési módszert, mely a lelki zavarokat az ún. „tudatalatti okok” feltárásával igyekszik gyógyítani. Beszélt arról, hogy pontosan kiknek érdemes részt venni ezen a terápián, és miért. Fontos megjegyezni, hogy a pszichoanalízis hosszú távú folyamat: egy terápia akár 3-5 évig is eltarthat. Az előadó mesélt az asszociációs technikáról, amely a pszichoanalízis egyik alapvető eszköze. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a páciens szabadon asszociáljon, és így a tudattalan gondolatai és emlékei felszínre kerüljenek. A pszichoanalitikus iskola alapelmélete szerint ezek az elfojtott emlékek és motivációk nagy hatással vannak a személy viselkedésére és motivációjára.

Érdekes tény, hogy József Attila is részt vett pszichoanalízisen. Az előadó megosztotta, hogy a híres magyar költő is átesett ezen a terápián, és ennek hatására művészi alkotásai is mélyebb rétegeket tükröznek. A diákok a magyarázat közben kérdéseikre is választ kaptak.

Ez az előadás mindenképpen gazdagította a diákok tudását a pszichoanalízis területén, és talán néhányukat még inspirálta is a jövőbeli tanulmányok vagy karrierrel kapcsolatban.

 


Egyéb híreink

  • RENDŐRNAPON JÁRTUNK

    RENDŐRNAPON JÁRTUNK

    Április 27-én a Budapesti Rendőr-főkapitányság meghívására iskolánk 11.B osztályának belügyi-rendészeti fakultációs csoportja kilátogatott az Országos Rendőr- és Tűzoltónap rendezvényeire a Városligetbe. Csapatunk a 66-os számot kapta. Szakavatott rendőri kísérővel végigjártuk a megjelent különböző, a Belügyminisztérium irányítása alá tartozó szervezetek pavilonjait, illetve a megtekintettük a színvonalas bemutatókat. A tanulók bepillantást nyerhettek az egyes szervezetek tevékenységébe, ugyanakkor…

  • KATASZTRÓFAVÉDELMI VERSENYRE KÉSZÜLÜNK

    KATASZTRÓFAVÉDELMI VERSENYRE KÉSZÜLÜNK

    Május 3-án iskolánk tanulóinak három csapata vett részt a IX. kerületi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság Vágóhíd utcai objektumában szervezett, a május 30-án megrendezésre kerülő katasztrófavédelmi versenyre történő felkészítésen. A diákok ismeretet szereztek a különböző speciális tűzoltó eszközökről, a legfontosabb eszköz, a tűzoltó tömlő kezeléséről, illetve alap elsősegélynyújtást is gyakoroltak. Rendkívül érdekes elméleti képzést kaptak a veszélyes anyagok…

  • MTA ALUMNI PROGRAM – 14. ELŐADÁS

    MTA ALUMNI PROGRAM – 14. ELŐADÁS

    Előadó: Falus András – virológus, Semmelweis Egyetem Időpont: 2024. 04.29. Téma: A koronavírus Falus professzor úr már nem először járt iskolánkban előadást tartani. Egy évvel ezelőtt az egészségnapon tartott nagysikerű előadása után kérték a diákok, hogy ahogy lehetőség adódik, hívjuk meg újra professzor urat, beszéljen korunk legnagyobb járványáról, beszéljen a koronavírusról. A kérésnek 04. 29-én…