Magyar Tudományos Akadémia Alumni Program 11. előadás
Véletlenek, amik kicsit egymásba akadnak
Előadó: Dr. Gerencsér Balázs, HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet
A Magyar Tudományos Akadémia Alumni Programjának tizenegyedik előadásán, mely a kőbányai Zrínyi Miklós Gimnáziumban került megrendezésre 2024. április 18-án, Dr. Gerencsér Balázs, a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet munkatársa, az ELTE-TTK Valószínűségelméleti és Statisztika Tanszék oktatója tartott egy rendkívül érdekes előadást a valószínűségszámítás témakörében. Az eseményt Dávidné Békés Izabella szervezte, míg Nagy Zsófia a fotózásért és videóért felelt.
Az előadásra számos matematika fakultációra járó diák (tizenegyedikes és végzős) és matematika szakos kolléga volt kíváncsi. Dr. Gerencsér Balázs bemutatkozása után egy interaktív kísérlettel kezdte az előadást. A diákok egy csoportjának azt a feladatot adta, hogy dobáljanak fel pénzérméket negyvenszer, majd jegyezzék fel az eredményeket. Míg egy másik csoportnak a saját elképzeléseik alapján kellett a fej vagy írás eredményeket generálniuk és leírniuk. A kísérlet végeztével az előadó beszedte a végeredményeket, majd kitalálta, hogy melyik az, amelyik tényleges véletlenszerűségen alapszik. Ezután bemutatta, hogy hogyan lehet megkülönböztetni a valós véletlenszerű eredményeket a kitaláltaktól, majd ebből kiindulva komplex számításokat végzett a táblán. Az előadás második felében egy táblára kivetített qr kód beolvasásával a diákok mobiltelefonjaikon keresztül csatlakozhattak az interaktív számításokhoz, ami még inkább elmélyítette az élményt. Itt mindenki bediktálhatta a maga által generált számértékeket. A program végére a hallgatók számos kérdéssel és új ismerettel gazdagodva távoztak, egészen más oldalról megismerve a valószínűségszámítás módszereit.
Dr. Gerencsér előadása nemcsak a valószínűségszámítás alapjait mutatta be, hanem a matematika gyakorlati alkalmazásának fontosságát is hangsúlyozta, ami különösen fontos a jövő matematikusainak és tudósainak számára.