MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/10. ELŐADÁS


A Zrínyi Miklós Gimnáziumban április 15-én Dr. Goldmann Márta az Országos Rabbiképző Zsidó Egyetem tanára az MTA Alumni program keretében Holocaust-emléknaphoz kapcsolódó előadást tartott, amelyet Dávidné Békés Izabella szervezett.

A Terezini gettó és tranzittábor történetét bemutató előadás kiemelte, hogy a helyszínt eredetileg erődítményvárosként építették, de a náci rezsim 1941-ben zsidók deportálására használta, ahol 60 ezer ember élt szörnyű körülmények között – egy szobában átlagosan 1,6 négyzetméternyi hely jutott személyenként. A táborban művészeti tevékenységek szokatlan virágzása figyelhető meg: bár a németek betiltották a jazzt a birodalomban, itt engedélyezték zenés előadásokat, és még jegyeket is árultak a koncertekre. A Brundibár gyerekoperát több mint 50 alkalommal adták elő, amelyet a zsidó tanács tiltott be végül, miután erős társadalmi kritikát sejtető felhangjai voltak.

A festészet szigorúan tilos volt, de titokban alkottak művészek. Leo Haas német-zsidó festő például dokumentálta a tábor brutális valóságát, ellentétben a náci propaganda által megrendelt „szép” képekkel. A titkos alkotások közül kiemelkedik egy Tommy
nevű gyermeknek készült illusztrált füzet, amelyet a szülők halála után egy barát őrzött meg. A művészet itt nemcsak szabadságot, hanem ellenállást és az emberi méltóság megőrzését jelentette.

A tábor 1944 júniusában a Vöröskereszt látogatására készült fel: takarítottak, színházi előadásokat szerveztek, és mindent „rendben” mutattak. Az előadás hangsúlyozta, hogy a terezini művészeti alkotások ma is tanulsággal szolgálnak a történelem torzításának veszélyeiről és a művészet dokumentációs erejéről. A diákoknak lehetőségük volt megbeszélni, hogyan segíthetnek az ilyen történelmi források a mai társadalmi kihívások megértésében.


Egyéb híreink

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/10. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/10. ELŐADÁS

    A Zrínyi Miklós Gimnáziumban április 15-én Dr. Goldmann Márta az Országos Rabbiképző Zsidó Egyetem tanára az MTA Alumni program keretében Holocaust-emléknaphoz kapcsolódó előadást tartott, amelyet Dávidné Békés Izabella szervezett. A Terezini gettó és tranzittábor történetét bemutató előadás kiemelte, hogy a helyszínt eredetileg erődítményvárosként építették, de a náci rezsim 1941-ben zsidók deportálására használta, ahol 60 ezer…

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/9. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/9. ELŐADÁS

    Dr. Eszik Veronika a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének munkatársa járt nálunk az MTA Alumni program keretén belül április 8-án. Előadásában a technikatörténet néhány izgalmas részét mutatta be. Az előadás során szó esett a 19. század technooptimizmusáról, amely különösen meghatározó volt a technológiai fejlődés szemléletében, ennek Jókai Mór „A jövő század regénye” című műve egy…

  • MUNKATÁRSAKAT KERESÜNK

    MUNKATÁRSAKAT KERESÜNK

    KELET-PESTI TANKERÜLETI KÖZPONT Budapest X. Kerületi Zrínyi Miklós Gimnázium pályázatot hirdet köznevelési foglalkoztatotti jogviszony keretében az alábbi munkakörökre: matematika-bármely szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  fizika-bármely szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  digitális kultúra (informatika) szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  testnevelés szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  Jelentkezés benyújtásának módja e-mailben Edényi László igazgató…