MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/10. ELŐADÁS


A Zrínyi Miklós Gimnáziumban április 15-én Dr. Goldmann Márta az Országos Rabbiképző Zsidó Egyetem tanára az MTA Alumni program keretében Holocaust-emléknaphoz kapcsolódó előadást tartott, amelyet Dávidné Békés Izabella szervezett.

A Terezini gettó és tranzittábor történetét bemutató előadás kiemelte, hogy a helyszínt eredetileg erődítményvárosként építették, de a náci rezsim 1941-ben zsidók deportálására használta, ahol 60 ezer ember élt szörnyű körülmények között – egy szobában átlagosan 1,6 négyzetméternyi hely jutott személyenként. A táborban művészeti tevékenységek szokatlan virágzása figyelhető meg: bár a németek betiltották a jazzt a birodalomban, itt engedélyezték zenés előadásokat, és még jegyeket is árultak a koncertekre. A Brundibár gyerekoperát több mint 50 alkalommal adták elő, amelyet a zsidó tanács tiltott be végül, miután erős társadalmi kritikát sejtető felhangjai voltak.

A festészet szigorúan tilos volt, de titokban alkottak művészek. Leo Haas német-zsidó festő például dokumentálta a tábor brutális valóságát, ellentétben a náci propaganda által megrendelt „szép” képekkel. A titkos alkotások közül kiemelkedik egy Tommy
nevű gyermeknek készült illusztrált füzet, amelyet a szülők halála után egy barát őrzött meg. A művészet itt nemcsak szabadságot, hanem ellenállást és az emberi méltóság megőrzését jelentette.

A tábor 1944 júniusában a Vöröskereszt látogatására készült fel: takarítottak, színházi előadásokat szerveztek, és mindent „rendben” mutattak. Az előadás hangsúlyozta, hogy a terezini művészeti alkotások ma is tanulsággal szolgálnak a történelem torzításának veszélyeiről és a művészet dokumentációs erejéről. A diákoknak lehetőségük volt megbeszélni, hogyan segíthetnek az ilyen történelmi források a mai társadalmi kihívások megértésében.


Egyéb híreink

  • KIÁLLÍTÁS ÉS WORKSHOP A ZRÍNYIBEN

    KIÁLLÍTÁS ÉS WORKSHOP A ZRÍNYIBEN

    Víztisztasági mérések diákokkal Iskolánk tanulói és tanárai 2025 áprilistól június végéig egy nemzetközi projekt keretében (SHORE program) víztisztasági méréseket folytattak magyarországi és romániai folyókban, majd azokat elemezve egy kiállítást készítettek a gimnázium aulájában. A kiállítás és a hozzá kapcsolódó workshop célja, hogy felhívja a figyelmet a környezet védelmére, a víztisztaság fontosságára, illetve tanítsa a fiataloknak…

  • II. HONVÉDELMI HIBRID VERSENY, AVAGY VIRTUÁLIS VALÓSÁG

    II. HONVÉDELMI HIBRID VERSENY, AVAGY VIRTUÁLIS VALÓSÁG

    Iskolánk adott otthont a II. Honvédelmi Hibrid Verseny megrendezéséhez 2025. 06. 12-én. 9 csapat bizonyíthatta felkészültségét, rátermettségét a különböző virtuális, illetve valóságos feladatoknál. Gimnáziumunk 2 kadét csapatot indított. Az egyik fiatal összeállításunk megszerezte a 2. helyezést és a lézer biatlon különdíjat is. Résztvevők a 10.b osztályból: Gönczi Roland; Gödöny Dominika Regina, Lévai Levente, Csontos Gergő,…

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/10. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/10. ELŐADÁS

    A Zrínyi Miklós Gimnáziumban az Magyar Tudományos Akadémia Alumni programjának keretén belül májusban tartott előadást Acsády Judit, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársa. A téma: Nők helyzete Magyarországon a rendszerváltás után. Az előadás során személyes történetekkel ismerkedhettek meg a diákok, statisztikai adatokkal, kutatási eredményekkel is találkoztak a témából. Mindez segített jobban megérteni, hogy miként…