Március 28-án az MTA Alumni program keretén belül Dávidházi Péter, kutató professzor emeritus egy izgalmas és tartalmas előadást tartott a Zrínyi Miklós Gimnáziumban William Shakespeare-ről, különös tekintettel a Hamlet című drámára.
Az előadó röviden bemutatta Shakespeare munkásságának főbb alkotójegyeit, majd rátért a Hamlet jelentőségére. Tömören ismertette a mű tartalmát. A történet középpontjában Hamlet, dán királyfi állt, aki apja titokzatos halála után megtudja, hogy a gyilkosságot saját nagybátyja, Claudius követte el, aki azóta a trónt és Hamlet anyját, Gertrúdot is megszerezte. Hamlet elhatározza, hogy bosszút áll, de belső vívódásokkal és kételyekkel küzd. Tettetett őrületbe menekül, miközben próbálja leleplezni Claudiust. A történet végén Hamlet, Claudius, Gertrúd és még több szereplő is meghal egy végzetes párbaj során, amely a bosszú beteljesülését hozza, de tragédiába torkollik.
Később az előadó kiemelte a harmadik felvonást, ahol a Hamlet és Polonius közti párbeszédet mutatta be a felhő alakjáról, a beszélgetés mélyebb jelentésrétegeiről és szándékairól beszélt. Rövid említést kapott Shakespeare másik műve, A makrancos hölgy is. A darab komikus vígjáték, amiből az előadó szintén egy rövidebb dialógust emelt ki Petrucchio és Katherina között.
Habár a két alkotás különböző, a két bemutatott társalgás között mégis hasonlóságot lehetett felfedezni több szempontból is, például Polonius igyekszik alávetni magát Hamlet szavainak, miközben iróniával és kétértelműséggel valójában ő irányítja a beszélgetést. A makrancos hölgyben a nyelv a női engedelmesség és a férfiuralom eszközévé válik. Mindkét műben a nyelv nem csupán kifejezés, hanem a hatalom gyakorlásának és kihívásának kulcsa.
Az előadás rendkívül érdekes és inspiráló volt, mivel szórakoztatóan bemutatta a művek mélységét, és Shakespeare zsenialitását.
A beszámolót Sükösd Bianka, a fotót Farkas Nóra készítette. Az előadást szervezte Dávidné Békés Izabella.
