MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/8. ELŐADÁS


A kiberbiztonság és a mesterséges intelligencia

Április 3-án a Budapest X. Kerületi Zrínyi Miklós Gimnáziumba látogatott dr. Bányász Péter az ÁNTK Kiberbiztonsági Tanszék egyetemi docense, hogy előadást tartson az internethasználatról, azon belül a mesterséges intelligenciáról. Az előadás a Magyar Tudományos Akadémia Alumni program keretén belül valósult meg.

Az előadó – saját bevallása szerint – maga is szokta használni az MI-t a mindennapokban. Az előadás kezdetén az internet történetével ismerkedtek meg a diákok. Amikor még csak ˝gyerekcipőben˝ járt a net, akkor sokkal nagyobb hangsúlyt kapott az anonimitás, ezáltal is biztosítva a demokráciát. Szó volt az adatszolgáltatásról, adathalászatról is. A mai világban elég egyszer megnézni egy videót, képet vagy cikket és ezzel annyi adatot szolgáltatunk, amit az ember fel sem fog, hogy ennyiből mennyi minden derülhet ki róla.

Az előadás további részében a kiberbiztonságról volt szó. Maga a fogalom azt jelenti, hogy a kiberteret folyamatosan biztonságossá teszik. Bányász Péter szerint három dolog teszi lehetővé az információk biztonságát: az adatok bizalmassága, sértetlensége és rendelkezésre állása. Bizalmassága annyit tesz, hogy megvan a jogosultság az adathoz. A sértetlenség jelentése, hogy ellenőrizhető legyen a keletkezése és megfelelőek legyen a követelményeknek. Míg a rendelkezésre állás magában foglalja, hogy a személy bármilyen élethelyzetben hozzáférhessen az adataihoz.

Nemegyszer szóba jött az emberek ostobasága is. Sokszor önkéntelenül olyan információkat osztunk meg, amivel mások bármikor visszaélhetnek. Ennek alátámasztásához mesélte el az előadó, hogy több kísérletben is részt vett ennek bizonyítására. A megkérdezett személyeknek először egy italt, másodjára tárgyi nyereményt ígértek. Az adataik lekérdezése előtt aláírattak a személyekkel egy hozzájárulási nyilatkozatot, amin beleegyezésen kívül olyanok is szerepeltek benne, mint hitelfelvétel a nevére. Sokan még ezután is nevetve aláírták.

Az előadás során megemlítésre került a Chat GPT, ami bár sok esetben válaszol a feltett kérdésekre elő szokott fordulni, hogy válasz nem megfelelő. Emellett a mindenki számára ismert feltevések is képbe kerültek miszerint a robotok majd életre kelnek és átveszik az irányitást. Eléggé szórakoztató volt azt hallani egy informatika világában dolgozótól, hogy már várja, mikor kapja meg egy robot a munkáját.

Összeségében nagyon érdekes és elgondolkodtató volt hallani erről a témakörről. Az előadás maga figyelemfelkeltő és tanulságos volt. Köszönet ezért Bányász Péternek, hogy megosztotta ezt velünk. A beszámolót Győri Csenge Írta, az előadást Dávidné Békés Izabella szervezte. A fotót Kovács Kira készítette.


Egyéb híreink

  • EZÜSTÖT ÉRT A ZRÍNYIS TÁRSASJÁTÉK

    EZÜSTÖT ÉRT A ZRÍNYIS TÁRSASJÁTÉK

    A Zrínyi Miklós Gimnázium csapata, a Kalandos Kukoricakalászok a 2. helyen végzett a Játékkészítő Projektverseny április 10-i döntőjében.A csapat tagjai a 10. D osztály tanulói: Tankó Eszter Sarolta, Szél Enikő, Sallai Panna, László Gréta Zoé, Lábos Viktória. Mentortanáraik: Kántor Tamás és Vágány Balázs A hosszú, hónapokon át végzett kitartó és kreatív munka meghozta gyümölcsét, A…

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/8. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/8. ELŐADÁS

    A kiberbiztonság és a mesterséges intelligencia Április 3-án a Budapest X. Kerületi Zrínyi Miklós Gimnáziumba látogatott dr. Bányász Péter az ÁNTK Kiberbiztonsági Tanszék egyetemi docense, hogy előadást tartson az internethasználatról, azon belül a mesterséges intelligenciáról. Az előadás a Magyar Tudományos Akadémia Alumni program keretén belül valósult meg. Az előadó – saját bevallása szerint – maga…

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/7. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/7. ELŐADÁS

    Állambiztonság, határrendészet és magyar emigráció a Kádár rendszerben Április másodikán az MTA Alumni program keretén belül a VERITAS Történettudományi Intézet és Levéltárból Seres Attila látogatott el iskolánkba. Az előadó kutatási témái közé tartoznak a Magyar kisebbségek története a Kárpát-medencében 1914-1989-ig, valamint a magyar-szovjet kapcsolatok 1917-1991-ig. A végzős hallgatóknak egy meghökkentő bűncselekmény-sorozat tükrében (1980-1981) mutatta be…