Magyar Tudományos Akadémia Alumni Program 10. előadás
Mesterséges Intelligencia
Előadó: Dr. Karvalics László, az MTA doktora
Az MTA Alumni Program keretében a Zrínyi Miklós Gimnáziumban április 18-án egy előadás zajlott, amely a mesterséges intelligencia mibenlétét boncolgatta. Az előadó, Dr. Karvalics László, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a történelemtudomány kandidátusa. Leginkább információtörténelemmel, az információs társadalommal foglalkozik. Az előadást Dávidné Békés Izabella szervezte, Németh Boglárka fotózta.
A téma az MI fejlődése és a közelmúltra gyakorolt hatása volt. Mivel az előadó alapvetően MI szkeptikus, kiemelten beszélt azokról az elképzelésekről, melyek a mesterséges intelligenciát egyfajta idézőjeles személyként vagy önálló képességekkel rendelkező entitásként fogják fel akár filmekben, akár az életben. Felmérte a diákok tudását, filmismeretét a témakörben, hogy közös pontokból indulhasson ki a beszélgetés.
Ezek után az előadás a mesterséges intelligencia történetének áttekintésével folytatódott. Dr. Karvalics bemutatta az első mesterséges intelligencia rendszereket, amelyek még csak egyszerű logikai szabályokon alapultak. Ezt követően beszélt a neurális hálózatok és mély tanulás forradalmáról, amelyek az MI területén forradalmi változásokat hoztak. Megjelent a felelősség kérdése, vagyis, hogy ha egy MI rendszer hibát követ el, az kihez köthető, kinek róható fel? Az előadás során több olyan példát is bemutatott, ahol az MI hibás döntéseket hozott, és azt, hogy ezek milyen következtetéseket generáltak.
Az előadó továbbá beszélt az MI kihívásairól is, a környezetre káros hatásokról, a mérhetetlen vízfogyasztásról ezzel kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy az MI fejlesztőinek és felhasználóinak felelősségteljesen kell eljárniuk.
Az előadás végén Dr. Kovács arra bátorított mindenkit, hogy ne csak az MI előnyeit lássuk, hanem kritikusan vizsgáljuk meg a technológiai fejlődés árnyoldalait is.