MTA ALUMNI PROGRAM – 14. ELŐADÁS


Előadó: Falus András – virológus, Semmelweis Egyetem

Időpont: 2024. 04.29.

Téma: A koronavírus

Falus professzor úr már nem először járt iskolánkban előadást tartani. Egy évvel ezelőtt az egészségnapon tartott nagysikerű előadása után kérték a diákok, hogy ahogy lehetőség adódik, hívjuk meg újra professzor urat, beszéljen korunk legnagyobb járványáról, beszéljen a koronavírusról. A kérésnek 04. 29-én tudott eleget tenni. A terem, ahogy várható volt, megtelt, még pótszékeket is kellett betenni. Az előadás elején Falus tanár úr általános képet adott a Föld eddigi járványairól, majd rátért a koronavírus járványra. Számokkal bizonyította a pandémia lefolyását. A világ járványadataival kezdte, (fertőzöttek, elhunytak száma), majd a magyarországi adatok következtek. A következőkben ismertette a kb. 60 éve ismert koronavírus felépítését. Beszélt a vírus gyors elterjedéséről, a zoonózis (gyors terjedés), fogalmát ismertette. Több elektromikroszkópos képet mutatott a koronavírusról, elmagyarázva a tüske kifejezést. A fertőzés több tünetéről beszélt, osztályozva a tüneteket, leggyakoribb, gyakori és súlyos tünetek kategóriáját állapította meg. A COVID és a POST-COVID szindróma kifejezés magyarázata következett, amelyet több diaképpel igazolt. A pandémia öt hullámát mutatta be, a napi fertőzés (világ adatai) alapján. A SARS CoV2 mutációk elterjedését grafikon segítségével ábrázolta. Beszélt a vírusevolúció néhány lehetőségéről, majd kitért a nyájimmunitás jelentőségére. Ezek után a védőoltások és azok működését ismertette. Milyennek kell lenni egy jó vakcinának? – tette fel a kérdést professzor úr. A választ több diaképpel adta meg (generációs védőoltások). Karikó Katalin biológus munkásságáról beszélt, aki Nobel-díjban részesült felfedezéséért. Előadását zárta a világ- és a magyarországi beoltottak számával, majd hangsúlyozta, a védőoltás fontosságát. Az előadás után a tanulók több kérdést tettek fel, melyre mindre nem volt idő megválaszolni, ezért a jövőben is vissza fog térni professzor úr, hogy a témával kapcsolatos minden kérdésre választ adjon.

 


Egyéb híreink

  • EZÜSTÖT ÉRT A ZRÍNYIS TÁRSASJÁTÉK

    EZÜSTÖT ÉRT A ZRÍNYIS TÁRSASJÁTÉK

    A Zrínyi Miklós Gimnázium csapata, a Kalandos Kukoricakalászok a 2. helyen végzett a Játékkészítő Projektverseny április 10-i döntőjében.A csapat tagjai a 10. D osztály tanulói: Tankó Eszter Sarolta, Szél Enikő, Sallai Panna, László Gréta Zoé, Lábos Viktória. Mentortanáraik: Kántor Tamás és Vágány Balázs A hosszú, hónapokon át végzett kitartó és kreatív munka meghozta gyümölcsét, A…

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/8. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/8. ELŐADÁS

    A kiberbiztonság és a mesterséges intelligencia Április 3-án a Budapest X. Kerületi Zrínyi Miklós Gimnáziumba látogatott dr. Bányász Péter az ÁNTK Kiberbiztonsági Tanszék egyetemi docense, hogy előadást tartson az internethasználatról, azon belül a mesterséges intelligenciáról. Az előadás a Magyar Tudományos Akadémia Alumni program keretén belül valósult meg. Az előadó – saját bevallása szerint – maga…

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/7. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/7. ELŐADÁS

    Állambiztonság, határrendészet és magyar emigráció a Kádár rendszerben Április másodikán az MTA Alumni program keretén belül a VERITAS Történettudományi Intézet és Levéltárból Seres Attila látogatott el iskolánkba. Az előadó kutatási témái közé tartoznak a Magyar kisebbségek története a Kárpát-medencében 1914-1989-ig, valamint a magyar-szovjet kapcsolatok 1917-1991-ig. A végzős hallgatóknak egy meghökkentő bűncselekmény-sorozat tükrében (1980-1981) mutatta be…