MTA ALUMNI PROGRAM – 15. ELŐADÁS


Téma: űrkutatás; alkalmazkodás extrém környezetekhez

Előadó: Balázs László, Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet

Május 13-án iskolánkban tartott előadást Balázs László, aki az űrhajósokról, a rájuk nehezedő mentális nehézségekről és kihívásokról tartott előadást. Több témát is érintett, sok kérdést lehetett feltenni.

Az űrutazás ma már sokkal fejlettebb és komplexebb, mint a korai időkben. Az űrhajók ma modern rakétákkal indulnak. A leggyakrabban használt hordozórakéták közé tartozik az amerikai Falcon 9 és a szovjet-orosz Szojuz. Az űrhajók a Föld körül keringő pályára állnak, majd a célbolygó felé irányulnak. Az űrállomások, például az ISS (Nemzetközi Űrállomás), fontos szerepet játszanak az űrkutatásban. Az űrhajósok itt élnek és dolgoznak, kutatásokat végeznek, és tesztelik az új technológiákat. A Nemzetközi Űrállomás egy alacsony Föld körüli pályán keringő űrállomás, amelyet 16 ország közösen működtet. Az ISS-en mindig legalább két űrhajós tartózkodik 2000 óta. Ők végzik a kísérleteket, karbantartják az állomást és kutatásokat végeznek. Az ellátást az amerikai Szojuz és Progressz űrhajók, valamint az európai ATV, a japán HTV és az amerikai Dragon és Cygnus teherűrhajók biztosítják. Az ISS-en folyamatosan zajlanak tudományos kísérletek a gravitáció, az űr sugárzása és az emberi test reakcióinak vizsgálatára. Az űrhajósok életmódja sokban különbözik a földitől, pl. az alvás, mivel nincsenek napok. Ennek ellenére az űrhajósoknak meghatározott alvási időtartamot kell betartaniuk. Általában 7-8 órát alszanak éjszakánként. Speciális alvózsákokban pihennek. Ezek rögzítik őket, hogy ne lebegjenek el alvás közben. Az űrállomáson szabályozzák a fényt és a zajt, hogy az alvás minősége jó legyen. Az űrhajósoknak speciális fogkeféket és fogkrémet használnak. A fogmosás után a fogkrémet nem köpik ki, hanem lenyelik, mivel a víz lebegne a súlytalanságban. Az űrhajósoknak nincs lehetőségük hagyományos módon zuhanyozni. Ehelyett speciális törölközőkkel és nedves törlőkendőkkel tisztálkodnak. A hajmosás is hasonlóan történik. Az űrhajósoknak speciális WC-je van, amely vákuumrendszerrel működik. A vizeletet és a székletet külön tárolják, majd a teherűrhajóval visszahozzák a Földre. Az űrhajósok speciális kiképzésen mennek keresztül. Ők végzik a kísérleteket, karbantartják az űrállomásokat, és részt vesznek a tudományos kutatásokban. Az űrhajósok és az űrszondák különböző kutatásokat végeznek. Például tanulmányozzák a csillagokat, a bolygókat, a gravitációt, az űr sugárzását és az emberi test reakcióit a világűrben.

Az előadást szervezte: Dávidné Békés Izabella

Itt:


Egyéb híreink

  • NYÁRI ÜGYELET

    NYÁRI ÜGYELET

    Intézményünkben az alábbi napokon tartunk a nyár folyamán ügyeletet 9-13 óráig: július 10. július 24. augusztus 7. augusztus 21.

  • MTA ALUMNI PROGRAM – 17. ELŐADÁS

    MTA ALUMNI PROGRAM – 17. ELŐADÁS

    Karátsony Dávid (ELTE Természetföldrajzi Tanszék) Vulkánok, vulkánkatasztrófák 2024. június 11-én tartotta meg – nagy érdeklődés mellett – előadását Karátsony professzor úr. Iskolánkban már a második alkalom volt ez, mivel több évvel ezelőtt teltházas ismertetőt hallgattunk meg a vulkánokról, szintén professzor úr előadásában. Az előadó a tanulók gimnáziumi ismereteire támaszkodott a téma során. Diaképek segítségével magyarázta…

  • VALÓSÁGOS ÉLMÉNY

    VALÓSÁGOS ÉLMÉNY

    Budapest Főváros Védelmi Bizottság szervezésében 2024.06.06-án megrendezésre került Budapesten az I. Hibrid Honvédelmi Verseny. A VR (virtuális valóság) eszközök és mozgáskövető kamerák alkalmazása átalakította az e-sport világát és a gamer székekből kimozdította a játékosokat. Ezúttal fizikai mozgás is járult a leküzdhető feladatokban. A honvédelmi képzés terén is nagy potenciál van a VR alkalmazásában. Ezek az…