MTA ALUMNI PROGRAM – 15. ELŐADÁS


Téma: űrkutatás; alkalmazkodás extrém környezetekhez

Előadó: Balázs László, Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet

Május 13-án iskolánkban tartott előadást Balázs László, aki az űrhajósokról, a rájuk nehezedő mentális nehézségekről és kihívásokról tartott előadást. Több témát is érintett, sok kérdést lehetett feltenni.

Az űrutazás ma már sokkal fejlettebb és komplexebb, mint a korai időkben. Az űrhajók ma modern rakétákkal indulnak. A leggyakrabban használt hordozórakéták közé tartozik az amerikai Falcon 9 és a szovjet-orosz Szojuz. Az űrhajók a Föld körül keringő pályára állnak, majd a célbolygó felé irányulnak. Az űrállomások, például az ISS (Nemzetközi Űrállomás), fontos szerepet játszanak az űrkutatásban. Az űrhajósok itt élnek és dolgoznak, kutatásokat végeznek, és tesztelik az új technológiákat. A Nemzetközi Űrállomás egy alacsony Föld körüli pályán keringő űrállomás, amelyet 16 ország közösen működtet. Az ISS-en mindig legalább két űrhajós tartózkodik 2000 óta. Ők végzik a kísérleteket, karbantartják az állomást és kutatásokat végeznek. Az ellátást az amerikai Szojuz és Progressz űrhajók, valamint az európai ATV, a japán HTV és az amerikai Dragon és Cygnus teherűrhajók biztosítják. Az ISS-en folyamatosan zajlanak tudományos kísérletek a gravitáció, az űr sugárzása és az emberi test reakcióinak vizsgálatára. Az űrhajósok életmódja sokban különbözik a földitől, pl. az alvás, mivel nincsenek napok. Ennek ellenére az űrhajósoknak meghatározott alvási időtartamot kell betartaniuk. Általában 7-8 órát alszanak éjszakánként. Speciális alvózsákokban pihennek. Ezek rögzítik őket, hogy ne lebegjenek el alvás közben. Az űrállomáson szabályozzák a fényt és a zajt, hogy az alvás minősége jó legyen. Az űrhajósoknak speciális fogkeféket és fogkrémet használnak. A fogmosás után a fogkrémet nem köpik ki, hanem lenyelik, mivel a víz lebegne a súlytalanságban. Az űrhajósoknak nincs lehetőségük hagyományos módon zuhanyozni. Ehelyett speciális törölközőkkel és nedves törlőkendőkkel tisztálkodnak. A hajmosás is hasonlóan történik. Az űrhajósoknak speciális WC-je van, amely vákuumrendszerrel működik. A vizeletet és a székletet külön tárolják, majd a teherűrhajóval visszahozzák a Földre. Az űrhajósok speciális kiképzésen mennek keresztül. Ők végzik a kísérleteket, karbantartják az űrállomásokat, és részt vesznek a tudományos kutatásokban. Az űrhajósok és az űrszondák különböző kutatásokat végeznek. Például tanulmányozzák a csillagokat, a bolygókat, a gravitációt, az űr sugárzását és az emberi test reakcióit a világűrben.

Az előadást szervezte: Dávidné Békés Izabella

Itt:


Egyéb híreink

  • ITÉZMÉNYI ELEMZÉS KOMPETENCIAMÉRÉSRŐL

    Intézményi jelentés (összefoglalás). >> A Kelet-Pesti Tankerületi Központ iskoláinak 2024. évi kompetenciamérés eredményei alapján történő összehasonlító vizsgálata (Készítette: Edényi László). >>

  • KIÁLLÍTÁS ÉS WORKSHOP A ZRÍNYIBEN

    KIÁLLÍTÁS ÉS WORKSHOP A ZRÍNYIBEN

    Víztisztasági mérések diákokkal Iskolánk tanulói és tanárai 2025 áprilistól június végéig egy nemzetközi projekt keretében (SHORE program) víztisztasági méréseket folytattak magyarországi és romániai folyókban, majd azokat elemezve egy kiállítást készítettek a gimnázium aulájában. A kiállítás és a hozzá kapcsolódó workshop célja, hogy felhívja a figyelmet a környezet védelmére, a víztisztaság fontosságára, illetve tanítsa a fiataloknak…

  • II. HONVÉDELMI HIBRID VERSENY, AVAGY VIRTUÁLIS VALÓSÁG

    II. HONVÉDELMI HIBRID VERSENY, AVAGY VIRTUÁLIS VALÓSÁG

    Iskolánk adott otthont a II. Honvédelmi Hibrid Verseny megrendezéséhez 2025. 06. 12-én. 9 csapat bizonyíthatta felkészültségét, rátermettségét a különböző virtuális, illetve valóságos feladatoknál. Gimnáziumunk 2 kadét csapatot indított. Az egyik fiatal összeállításunk megszerezte a 2. helyezést és a lézer biatlon különdíjat is. Résztvevők a 10.b osztályból: Gönczi Roland; Gödöny Dominika Regina, Lévai Levente, Csontos Gergő,…