MTA ALUMNI PROGRAM – 15. ELŐADÁS


Téma: űrkutatás; alkalmazkodás extrém környezetekhez

Előadó: Balázs László, Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet

Május 13-án iskolánkban tartott előadást Balázs László, aki az űrhajósokról, a rájuk nehezedő mentális nehézségekről és kihívásokról tartott előadást. Több témát is érintett, sok kérdést lehetett feltenni.

Az űrutazás ma már sokkal fejlettebb és komplexebb, mint a korai időkben. Az űrhajók ma modern rakétákkal indulnak. A leggyakrabban használt hordozórakéták közé tartozik az amerikai Falcon 9 és a szovjet-orosz Szojuz. Az űrhajók a Föld körül keringő pályára állnak, majd a célbolygó felé irányulnak. Az űrállomások, például az ISS (Nemzetközi Űrállomás), fontos szerepet játszanak az űrkutatásban. Az űrhajósok itt élnek és dolgoznak, kutatásokat végeznek, és tesztelik az új technológiákat. A Nemzetközi Űrállomás egy alacsony Föld körüli pályán keringő űrállomás, amelyet 16 ország közösen működtet. Az ISS-en mindig legalább két űrhajós tartózkodik 2000 óta. Ők végzik a kísérleteket, karbantartják az állomást és kutatásokat végeznek. Az ellátást az amerikai Szojuz és Progressz űrhajók, valamint az európai ATV, a japán HTV és az amerikai Dragon és Cygnus teherűrhajók biztosítják. Az ISS-en folyamatosan zajlanak tudományos kísérletek a gravitáció, az űr sugárzása és az emberi test reakcióinak vizsgálatára. Az űrhajósok életmódja sokban különbözik a földitől, pl. az alvás, mivel nincsenek napok. Ennek ellenére az űrhajósoknak meghatározott alvási időtartamot kell betartaniuk. Általában 7-8 órát alszanak éjszakánként. Speciális alvózsákokban pihennek. Ezek rögzítik őket, hogy ne lebegjenek el alvás közben. Az űrállomáson szabályozzák a fényt és a zajt, hogy az alvás minősége jó legyen. Az űrhajósoknak speciális fogkeféket és fogkrémet használnak. A fogmosás után a fogkrémet nem köpik ki, hanem lenyelik, mivel a víz lebegne a súlytalanságban. Az űrhajósoknak nincs lehetőségük hagyományos módon zuhanyozni. Ehelyett speciális törölközőkkel és nedves törlőkendőkkel tisztálkodnak. A hajmosás is hasonlóan történik. Az űrhajósoknak speciális WC-je van, amely vákuumrendszerrel működik. A vizeletet és a székletet külön tárolják, majd a teherűrhajóval visszahozzák a Földre. Az űrhajósok speciális kiképzésen mennek keresztül. Ők végzik a kísérleteket, karbantartják az űrállomásokat, és részt vesznek a tudományos kutatásokban. Az űrhajósok és az űrszondák különböző kutatásokat végeznek. Például tanulmányozzák a csillagokat, a bolygókat, a gravitációt, az űr sugárzását és az emberi test reakcióit a világűrben.

Az előadást szervezte: Dávidné Békés Izabella

Itt:


Egyéb híreink

  • BERLINBEN JÁRTAK DIÁKJAINK

    BERLINBEN JÁRTAK DIÁKJAINK

    Március 11-14 között Berlinben kirándultunk. Kora délután landolt a gépünk a Berlin-Brandenburg reptéren, ahonnan S-Bahnnal mentünk el a szállásunkra. Miután mindenki elfoglalta a szobáját, el is indultunk egy rövid, ámde nagyon izgalmas városnézésre kedvenc idegenvezetőnkkel, Varga Orsolya tanárnővel. A Berlini falat néztük meg és nagyon sok érdekes információt tudtunk meg a múltjáról, ami közelebb hozta…

  • MCDONALD’S FAIR PLAY CUP

    MCDONALD’S FAIR PLAY CUP

    A McDonald’s Fair Play Cup egy közkedvelt, sok csapatot megmozgató labdarúgó torna, melynek őszi és tavaszi fordulójának összesített csoportmérkőzéseit iskolánk diákjai a III. helyen zárták. A mai napon az őszi lendület kissé alábbhagyott, de elégedettek voltunk a fiúk eredményével, mivel csak 1 ponttal csúsztunk le a továbbjutásról! Hálásak vagyunk Ales Patrik tanárjelölt úrnak a felkészítésért,…

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/4. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/4. ELŐADÁS

    A Mentális Lexikon előadás az MTA Alumni program kereteim belül zajlott, az előadó pedig Dr. Libárdi Péter volt. Az előadás egy elég érdekes témát érintett. Elmagyarázták, hogy a mentális lexikon az agyunkban lévő szótárat jelenti, ahová élete során minden ember elraktározza a tanult szavakat. Ez a szótároló rendszere az embernek születéstől halálig fejlődik. Ezt a…