A tatárjárás legfrissebb kutatásai
Előadó: Nagy Balázs, ELTE
Május 22-én az MTA Alumni program keretén belül ellátogatott iskolánkba Nagy Balázs egyetemi oktató előadást tartani a tatárjárás legfrissebb kutatásairól. Mivel az ELTE-n tanít, így egy színvonalas előadásra számítottunk, ami így is lett, ugyanis az egész 45 percnyi bemutató alatt egy felesleges információ sem hangzott el.
Először is a diákok gondolataira volt kíváncsi, nem pedig egyből belekezdett a tipikus monológba. Már itt felkeltette az érdeklődésünket, mert eddig ezt nem igazán tapasztaltuk előadóknál. Miután megvitattuk ötleteinket, jobban elmélyedtünk az anyagban, hogy megnézzük mennyire volt igazunk, és hogy van-e valami történelmi alapja. Nagyon érdekes volt látni a régi szokásokat, követni a gondolkodásmódot és látni, hogy milyen kreatívak voltak akkoriban. Mostani fejjel nehezebb megérteni, hogy lehettek ilyen ötletgazdagok, minden segítség nélkül, ráadásul a tárgyak minősége is kiváló volt, olyannyira, hogy megmaradt az utókornak is, majdnem mind teljes formájában.
Az előadás közepe felé kitért a területek nagyságára is. Ez volt a legmeglepőbb rész, mert annak ellenére, hogy tudtuk, milyen nagy területen feküdt Magyarország, arra nem számítottunk, hogy a Mongol Birodalom ennek a majdnem ötszöröse volt. Az előadó nagyon érdekesen taglalta, miért nem voltunk teljesen alárendelve a mongoloknak, ami elhelyezkedésünknek volt köszönhető, mint ahogy az később kiderült. Elmondta, hogy ez több előnnyel valamint hátránnyal is járt, mivel az igaz volt, hogy Európa kellős közepén vagyunk, tehát nehéz megközelíteni, viszont környező országokat már elfoglalták korábban, ez alapján fennállt még a veszély.
Kedvencünk az volt, amikor a harcokról volt szó, nem annyira a küzdelmekről, hanem az embereket ért tragédiákról. Láthattunk képeket föld alatti csontvázakról, amiknek igen érdekes, de egyben szörnyű haláltörténete van, például a tanár úr éppen egy kemencében elbújó anyuka és gyerekei csontvázát mutatta meg. Ez volt az egészben a legizgalmasabb történet.