MTA ALUMNI PROGRAM – 8. ELŐADÁS


Magyar Tudományos Akadémia Alumni Program 8. előadás

A pszichoanalízis

Előadó: Dr. Schmelowszky Ágoston, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének oktatója

A Magyar Tudományos Akadémia Alumni Programjának keretein belül volt előadás a Zrínyi Miklós Gimnáziumban a pszichoanalízisről április 9-én. Az előadást Dr. Schmelowszky Ágoston, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének oktatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja tartotta. A szervező tanár Dávidné Békés Izabella volt. Az eseményről videófelvétel is készült (Németh Boglárka és Nagy Zsófia).

Az előadás kezdetén Dr. Schmelowszky Ágoston mutatkozott be és mondott néhány szót a klinikai szakpszichológiáról.  A bevezetőjében  méltatta Sigmund Freudot, a pszichoanalízis atyját. Freud munkássága forradalmasította a pszichológiát, és a mai napig hatással van a terápiás gyakorlatokra. A pszichoanalízis nem csak elmélet, hanem egy olyan módszer, amely segít megérteni és átdolgozni a tudattalanban rejlő konfliktusokat és motivációkat. Az előadást tartója maga is gyakorló szakember, így részletesen bemutatta ezt a mélylélektani vizsgálati és kezelési módszert, mely a lelki zavarokat az ún. „tudatalatti okok” feltárásával igyekszik gyógyítani. Beszélt arról, hogy pontosan kiknek érdemes részt venni ezen a terápián, és miért. Fontos megjegyezni, hogy a pszichoanalízis hosszú távú folyamat: egy terápia akár 3-5 évig is eltarthat. Az előadó mesélt az asszociációs technikáról, amely a pszichoanalízis egyik alapvető eszköze. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a páciens szabadon asszociáljon, és így a tudattalan gondolatai és emlékei felszínre kerüljenek. A pszichoanalitikus iskola alapelmélete szerint ezek az elfojtott emlékek és motivációk nagy hatással vannak a személy viselkedésére és motivációjára.

Érdekes tény, hogy József Attila is részt vett pszichoanalízisen. Az előadó megosztotta, hogy a híres magyar költő is átesett ezen a terápián, és ennek hatására művészi alkotásai is mélyebb rétegeket tükröznek. A diákok a magyarázat közben kérdéseikre is választ kaptak.

Ez az előadás mindenképpen gazdagította a diákok tudását a pszichoanalízis területén, és talán néhányukat még inspirálta is a jövőbeli tanulmányok vagy karrierrel kapcsolatban.

 


Egyéb híreink

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/9. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/9. ELŐADÁS

    Dr. Eszik Veronika a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének munkatársa járt nálunk az MTA Alumni program keretén belül április 8-án. Előadásában a technikatörténet néhány izgalmas részét mutatta be. Az előadás során szó esett a 19. század technooptimizmusáról, amely különösen meghatározó volt a technológiai fejlődés szemléletében, ennek Jókai Mór „A jövő század regénye” című műve egy…

  • MUNKATÁRSAKAT KERESÜNK

    MUNKATÁRSAKAT KERESÜNK

    KELET-PESTI TANKERÜLETI KÖZPONT Budapest X. Kerületi Zrínyi Miklós Gimnázium pályázatot hirdet köznevelési foglalkoztatotti jogviszony keretében az alábbi munkakörökre: matematika-bármely szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  fizika-bármely szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  digitális kultúra (informatika) szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  testnevelés szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  Jelentkezés benyújtásának módja e-mailben Edényi László igazgató…

  • VERSÍRÓ PÁLYÁZAT

    VERSÍRÓ PÁLYÁZAT

    Tóth Viktória Noémi 9.a osztályos tanuló első helyezést ért el az Otthonom Kőbánya című versíró pályázaton középiskola kategóriában. A díjat az ARI ZÓNA, Kőbányai Írók, Költők Egyesülete ítélte oda a költészet napja alkalmából. Gratulálunk.