MTA ALUMNI PROGRAM – 8. ELŐADÁS


Magyar Tudományos Akadémia Alumni Program 8. előadás

A pszichoanalízis

Előadó: Dr. Schmelowszky Ágoston, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének oktatója

A Magyar Tudományos Akadémia Alumni Programjának keretein belül volt előadás a Zrínyi Miklós Gimnáziumban a pszichoanalízisről április 9-én. Az előadást Dr. Schmelowszky Ágoston, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének oktatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja tartotta. A szervező tanár Dávidné Békés Izabella volt. Az eseményről videófelvétel is készült (Németh Boglárka és Nagy Zsófia).

Az előadás kezdetén Dr. Schmelowszky Ágoston mutatkozott be és mondott néhány szót a klinikai szakpszichológiáról.  A bevezetőjében  méltatta Sigmund Freudot, a pszichoanalízis atyját. Freud munkássága forradalmasította a pszichológiát, és a mai napig hatással van a terápiás gyakorlatokra. A pszichoanalízis nem csak elmélet, hanem egy olyan módszer, amely segít megérteni és átdolgozni a tudattalanban rejlő konfliktusokat és motivációkat. Az előadást tartója maga is gyakorló szakember, így részletesen bemutatta ezt a mélylélektani vizsgálati és kezelési módszert, mely a lelki zavarokat az ún. „tudatalatti okok” feltárásával igyekszik gyógyítani. Beszélt arról, hogy pontosan kiknek érdemes részt venni ezen a terápián, és miért. Fontos megjegyezni, hogy a pszichoanalízis hosszú távú folyamat: egy terápia akár 3-5 évig is eltarthat. Az előadó mesélt az asszociációs technikáról, amely a pszichoanalízis egyik alapvető eszköze. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a páciens szabadon asszociáljon, és így a tudattalan gondolatai és emlékei felszínre kerüljenek. A pszichoanalitikus iskola alapelmélete szerint ezek az elfojtott emlékek és motivációk nagy hatással vannak a személy viselkedésére és motivációjára.

Érdekes tény, hogy József Attila is részt vett pszichoanalízisen. Az előadó megosztotta, hogy a híres magyar költő is átesett ezen a terápián, és ennek hatására művészi alkotásai is mélyebb rétegeket tükröznek. A diákok a magyarázat közben kérdéseikre is választ kaptak.

Ez az előadás mindenképpen gazdagította a diákok tudását a pszichoanalízis területén, és talán néhányukat még inspirálta is a jövőbeli tanulmányok vagy karrierrel kapcsolatban.

 


Egyéb híreink

  • KOMPETENCIAFEJLESZTŐ GYORS TRÉNING

    KOMPETENCIAFEJLESZTŐ GYORS TRÉNING

    KOMPETENCIAFEJLESZTŐ GYORS TRÉNING 7. OSZTÁLYOS TANULÓK SZÁMÁRA Aggódsz a felvételi eljárás során a kompetenciamérés eredményének beszámítása miatt? A Budapest X. Kerületi Zrínyi Miklós Gimnázium alapítványa március 5-től 27-ig online fejlesztő tréninget tart szerdai napokon magyar, csütörtöki napokon matematika tantárgyakból, összesen 4-4 alkalommal. A tréning ára 8.000 Ft/tantárgy. Minimális induló létszám 8 fő. Jelentkezni március 3-ig…

  • ZRÍNYI ÖSZTÖNDÍJ 2024/2025 2. FÉLÉV

    ZRÍNYI ÖSZTÖNDÍJ 2024/2025 2. FÉLÉV

    A Sors Bona Alapítvány az idei tanévben is meghirdeti ösztöndíj-pályázatát. A pályázatokat egy pontrendszer alapján értékeljük az alábbiak szerint: Kizáró ok: 4,2 alatti átlag (2024/2025 tanév ELSŐ félévi eredmény számít), igazgatói vagy magasabb fegyelmi fokozat. PONTOK: – Átlag: 4,2 – 0 pont, tizedesenként 5 ponttal emelkedik, kitűnő 40 pont (egy tizedes után vágunk, nem kerekítünk)…

  • BRFK ÁLLÁSBÖRZÉN JÁRTUNK

    BRFK ÁLLÁSBÖRZÉN JÁRTUNK

    Február 10-én a Budapesti Rendőrfőkapitányság szervezésében állásbörzén vettünk részt a 11. B osztály belügyi és rendészeti ismeretek fakultációs csoportjával. A Közrendvédelmi Főosztály Mosonyi utcai objektumában a tanulók testközelből megismerték a rendőrség által használt járművek palettáját, a fegyverzeti anyagot egészen a kezdetektől napjainkig. Szakmai ismertetőt kaptak a drónok széles körű alkalmazhatóságáról, a csapaterősben történő végrehajtás kulisszatitkairól…