MTA ALUMNI PROGRAM – 8. ELŐADÁS


Magyar Tudományos Akadémia Alumni Program 8. előadás

A pszichoanalízis

Előadó: Dr. Schmelowszky Ágoston, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének oktatója

A Magyar Tudományos Akadémia Alumni Programjának keretein belül volt előadás a Zrínyi Miklós Gimnáziumban a pszichoanalízisről április 9-én. Az előadást Dr. Schmelowszky Ágoston, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének oktatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja tartotta. A szervező tanár Dávidné Békés Izabella volt. Az eseményről videófelvétel is készült (Németh Boglárka és Nagy Zsófia).

Az előadás kezdetén Dr. Schmelowszky Ágoston mutatkozott be és mondott néhány szót a klinikai szakpszichológiáról.  A bevezetőjében  méltatta Sigmund Freudot, a pszichoanalízis atyját. Freud munkássága forradalmasította a pszichológiát, és a mai napig hatással van a terápiás gyakorlatokra. A pszichoanalízis nem csak elmélet, hanem egy olyan módszer, amely segít megérteni és átdolgozni a tudattalanban rejlő konfliktusokat és motivációkat. Az előadást tartója maga is gyakorló szakember, így részletesen bemutatta ezt a mélylélektani vizsgálati és kezelési módszert, mely a lelki zavarokat az ún. „tudatalatti okok” feltárásával igyekszik gyógyítani. Beszélt arról, hogy pontosan kiknek érdemes részt venni ezen a terápián, és miért. Fontos megjegyezni, hogy a pszichoanalízis hosszú távú folyamat: egy terápia akár 3-5 évig is eltarthat. Az előadó mesélt az asszociációs technikáról, amely a pszichoanalízis egyik alapvető eszköze. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a páciens szabadon asszociáljon, és így a tudattalan gondolatai és emlékei felszínre kerüljenek. A pszichoanalitikus iskola alapelmélete szerint ezek az elfojtott emlékek és motivációk nagy hatással vannak a személy viselkedésére és motivációjára.

Érdekes tény, hogy József Attila is részt vett pszichoanalízisen. Az előadó megosztotta, hogy a híres magyar költő is átesett ezen a terápián, és ennek hatására művészi alkotásai is mélyebb rétegeket tükröznek. A diákok a magyarázat közben kérdéseikre is választ kaptak.

Ez az előadás mindenképpen gazdagította a diákok tudását a pszichoanalízis területén, és talán néhányukat még inspirálta is a jövőbeli tanulmányok vagy karrierrel kapcsolatban.

 


Egyéb híreink

  • BERLINBEN JÁRTAK DIÁKJAINK

    BERLINBEN JÁRTAK DIÁKJAINK

    Március 11-14 között Berlinben kirándultunk. Kora délután landolt a gépünk a Berlin-Brandenburg reptéren, ahonnan S-Bahnnal mentünk el a szállásunkra. Miután mindenki elfoglalta a szobáját, el is indultunk egy rövid, ámde nagyon izgalmas városnézésre kedvenc idegenvezetőnkkel, Varga Orsolya tanárnővel. A Berlini falat néztük meg és nagyon sok érdekes információt tudtunk meg a múltjáról, ami közelebb hozta…

  • MCDONALD’S FAIR PLAY CUP

    MCDONALD’S FAIR PLAY CUP

    A McDonald’s Fair Play Cup egy közkedvelt, sok csapatot megmozgató labdarúgó torna, melynek őszi és tavaszi fordulójának összesített csoportmérkőzéseit iskolánk diákjai a III. helyen zárták. A mai napon az őszi lendület kissé alábbhagyott, de elégedettek voltunk a fiúk eredményével, mivel csak 1 ponttal csúsztunk le a továbbjutásról! Hálásak vagyunk Ales Patrik tanárjelölt úrnak a felkészítésért,…

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/4. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/4. ELŐADÁS

    A Mentális Lexikon előadás az MTA Alumni program kereteim belül zajlott, az előadó pedig Dr. Libárdi Péter volt. Az előadás egy elég érdekes témát érintett. Elmagyarázták, hogy a mentális lexikon az agyunkban lévő szótárat jelenti, ahová élete során minden ember elraktározza a tanult szavakat. Ez a szótároló rendszere az embernek születéstől halálig fejlődik. Ezt a…