MTA ALUMNI PROGRAM – 8. ELŐADÁS


Magyar Tudományos Akadémia Alumni Program 8. előadás

A pszichoanalízis

Előadó: Dr. Schmelowszky Ágoston, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének oktatója

A Magyar Tudományos Akadémia Alumni Programjának keretein belül volt előadás a Zrínyi Miklós Gimnáziumban a pszichoanalízisről április 9-én. Az előadást Dr. Schmelowszky Ágoston, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének oktatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja tartotta. A szervező tanár Dávidné Békés Izabella volt. Az eseményről videófelvétel is készült (Németh Boglárka és Nagy Zsófia).

Az előadás kezdetén Dr. Schmelowszky Ágoston mutatkozott be és mondott néhány szót a klinikai szakpszichológiáról.  A bevezetőjében  méltatta Sigmund Freudot, a pszichoanalízis atyját. Freud munkássága forradalmasította a pszichológiát, és a mai napig hatással van a terápiás gyakorlatokra. A pszichoanalízis nem csak elmélet, hanem egy olyan módszer, amely segít megérteni és átdolgozni a tudattalanban rejlő konfliktusokat és motivációkat. Az előadást tartója maga is gyakorló szakember, így részletesen bemutatta ezt a mélylélektani vizsgálati és kezelési módszert, mely a lelki zavarokat az ún. „tudatalatti okok” feltárásával igyekszik gyógyítani. Beszélt arról, hogy pontosan kiknek érdemes részt venni ezen a terápián, és miért. Fontos megjegyezni, hogy a pszichoanalízis hosszú távú folyamat: egy terápia akár 3-5 évig is eltarthat. Az előadó mesélt az asszociációs technikáról, amely a pszichoanalízis egyik alapvető eszköze. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a páciens szabadon asszociáljon, és így a tudattalan gondolatai és emlékei felszínre kerüljenek. A pszichoanalitikus iskola alapelmélete szerint ezek az elfojtott emlékek és motivációk nagy hatással vannak a személy viselkedésére és motivációjára.

Érdekes tény, hogy József Attila is részt vett pszichoanalízisen. Az előadó megosztotta, hogy a híres magyar költő is átesett ezen a terápián, és ennek hatására művészi alkotásai is mélyebb rétegeket tükröznek. A diákok a magyarázat közben kérdéseikre is választ kaptak.

Ez az előadás mindenképpen gazdagította a diákok tudását a pszichoanalízis területén, és talán néhányukat még inspirálta is a jövőbeli tanulmányok vagy karrierrel kapcsolatban.

 


Egyéb híreink

  • NYÁRI ÜGYELET

    NYÁRI ÜGYELET

    Intézményünkben az alábbi napokon tartunk a nyár folyamán ügyeletet 9-13 óráig: július 10. július 24. augusztus 7. augusztus 21.

  • MTA ALUMNI PROGRAM – 17. ELŐADÁS

    MTA ALUMNI PROGRAM – 17. ELŐADÁS

    Karátsony Dávid (ELTE Természetföldrajzi Tanszék) Vulkánok, vulkánkatasztrófák 2024. június 11-én tartotta meg – nagy érdeklődés mellett – előadását Karátsony professzor úr. Iskolánkban már a második alkalom volt ez, mivel több évvel ezelőtt teltházas ismertetőt hallgattunk meg a vulkánokról, szintén professzor úr előadásában. Az előadó a tanulók gimnáziumi ismereteire támaszkodott a téma során. Diaképek segítségével magyarázta…

  • VALÓSÁGOS ÉLMÉNY

    VALÓSÁGOS ÉLMÉNY

    Budapest Főváros Védelmi Bizottság szervezésében 2024.06.06-án megrendezésre került Budapesten az I. Hibrid Honvédelmi Verseny. A VR (virtuális valóság) eszközök és mozgáskövető kamerák alkalmazása átalakította az e-sport világát és a gamer székekből kimozdította a játékosokat. Ezúttal fizikai mozgás is járult a leküzdhető feladatokban. A honvédelmi képzés terén is nagy potenciál van a VR alkalmazásában. Ezek az…