MTA ALUMNI PROGRAM – 3. ELŐADÁS


Arany János

Előadó: Dr. Csörsz Rummen István, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa

2024 március 18-án ( 10:15 és 11:00 között) a Zrínyi Miklós Gimnáziumban megtartott előadás, a középiskolai MTA Alumni Program keretében zajlott. Dr. Csörsz Rummen István, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa adta elő az Arany János című előadásÁt. Az előadást Dávidné Békés Izabella tanárnő nyitotta meg.

Ezek után az előadó Arany János dalgyűjteményéről beszélt. Ezeket halála után adták ki. Halála előtt néhány hónappal felesége felfedte az írásait. Ezeket nem publikálásra írta, hanem a szabadidejében. Az 1870-es években barátaitól kapott is egy gitárt, amit szabadidejében szeretettel használt. Ekkor már idős kora miatt igen rossz volt a látása, ezért legtöbbször a sötét margitszigeti szobájában zenélt, mert az erős fény bántotta a szemét. A gitártudását könnyen felelevenítette, hiszen fiatalkorában is játszott ezen a hangszeren. A Tamburás öreg úr című művében utalt a saját gitározására.

Fiatalkorában nem a saját kora irodalma foglalkoztatta, hanem a régebbi irodalom. Ez nagy hatással volt egész munkásságára. Sokszor használta a szubjektív régiséget műveiben. Képzőművészettel akart foglalkozni, de mégis hivatali munkája lett. A munkahelyén is próbálta beiktatni kreativitását amennyire tudta.

Bartalus István zeneszerző elkezdett népdalokat gyűjteni. Először erdélyi batátait kérte fel, hogy a körülöttük lévő népdalokat jegyezzék fel. Ebben az időben nem volt hangfelvétel, szóval csak a szöveget tudták leírni, vagy le lehetett kottázni a dalokat.

Majd felkereste Aranyt azzal a kéréssel, hogy gyűjtsön a környezetéből népdalokat. Fiatal korából körülbelül 150 dallamot fel tudott idézni, amiket le is kottázott, néhányhoz egy két sor szöveget is írt. Az emlékezete igazán csodálatos volt és az úgynevezett „neszme” módszerét használta, ami olyan mint a nyelvi legó. A szövegek Erdélyi János Népdalok és Mondák című antológiájában voltak lejegyezve. Ez a gyűjtemény Arany kéziratainak egyike, ami fennmaradt, a legtöbb kézirata elveszett a 2. világháború idején.

Az előadás végén az előadó élőben eljátszott nekünk egy dalt, ami egy Petőfi vers volt melyhez Arany János írta a zenét.

Budapest, 2024. március 18. Dávidné Békés Izabella (szervező tanár)


Egyéb híreink

  • MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/9. ELŐADÁS

    MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/9. ELŐADÁS

    Dr. Eszik Veronika a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének munkatársa járt nálunk az MTA Alumni program keretén belül április 8-án. Előadásában a technikatörténet néhány izgalmas részét mutatta be. Az előadás során szó esett a 19. század technooptimizmusáról, amely különösen meghatározó volt a technológiai fejlődés szemléletében, ennek Jókai Mór „A jövő század regénye” című műve egy…

  • MUNKATÁRSAKAT KERESÜNK

    MUNKATÁRSAKAT KERESÜNK

    KELET-PESTI TANKERÜLETI KÖZPONT Budapest X. Kerületi Zrínyi Miklós Gimnázium pályázatot hirdet köznevelési foglalkoztatotti jogviszony keretében az alábbi munkakörökre: matematika-bármely szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  fizika-bármely szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  digitális kultúra (informatika) szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  testnevelés szakos tanár (pályázati kiírás itt >>)  Jelentkezés benyújtásának módja e-mailben Edényi László igazgató…

  • VERSÍRÓ PÁLYÁZAT

    VERSÍRÓ PÁLYÁZAT

    Tóth Viktória Noémi 9.a osztályos tanuló első helyezést ért el az Otthonom Kőbánya című versíró pályázaton középiskola kategóriában. A díjat az ARI ZÓNA, Kőbányai Írók, Költők Egyesülete ítélte oda a költészet napja alkalmából. Gratulálunk.