MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ALUMNI PROGRAM 2025/7. ELŐADÁS


Állambiztonság, határrendészet és magyar emigráció a Kádár rendszerben

Április másodikán az MTA Alumni program keretén belül a VERITAS Történettudományi Intézet és Levéltárból Seres Attila látogatott el iskolánkba. Az előadó kutatási témái közé tartoznak a Magyar kisebbségek története a Kárpát-medencében 1914-1989-ig, valamint a magyar-szovjet kapcsolatok 1917-1991-ig. A végzős hallgatóknak egy meghökkentő bűncselekmény-sorozat tükrében (1980-1981) mutatta be az állambiztonságot, határrendészetet és a magyar emigrációt a Kádár-korszakban elsődleges források segítségével.

Ebben az időszakban körözési dossziéba kerültek a nyomozati anyagok határkitörés, erőszakos határáttörés címen. Ezekből a dokumentumokból lehet tájékozódni az eseményekből. Sokan gépjárművel törték át a sorompót, az utolsó ilyen eset 1981-ben volt. A kettős zsiliprendszer szűrte a határáttöréseket. Az 1956-os forradalom után 193 ezer ember menekült el az országból. A legtöbb menekültet Svájc fogadta be. Az előadó által bemutatott eset 1980 március 26-án történt. Pintér Sándor sorkatonáról szólt az eset, aki nem bírt a Kádár rendszerben élni. Pintér kiemelkedő sofőr volt, fiatalon többféle jogosítványt is szerzett. Fegyelemsértés miatt megvontak tőle egy kivonulást, ami tetézte ellenszenvét. Korábban már több rokona is Svájcba emigrált. Eltulajdonított egy buszt a nagykövetség épületéből, majd visszament a laktanyába. Összepakolt, majd három óra alatt elérte a hegyeshalmi határátkelőt. Köd volt, áttörte a második határátkelőt, rálőttek, de a lövések nem állították meg. Ezután áttört egy osztrák határátkelőt is. Ausztriában 40 kilométeren át üldözik Pintért ,elfogják és fél év Ausztriában letöltendő börtönbüntetést kapott. Az aktába “Sorompós” néven került be. Az osztrák belügyi szervek azt hitték, hogy Pintér a magyar állambizottság ügynöke volt.

Az előadó választékos beszédével és kiváló stílusával a figyelmet az elejétől a végéig fenn tudta tartani. A téma könnyen megragadta a hallgatókat. Az előadó rendkívül tájékozott volt a témában. Az óra eleji alapfogalmak elmagyarázása segített az események megértésében. Összességében nagyon jó előadást hallhattunk, szívesen hallgattuk volna még.

A beszámolót Jammernegg Roland, a fotókat Mózes Evelin készítette, az előadást Dávidné Békés Izabella szervezte.


Egyéb híreink

  • KATASZTRÓFAVÉDELMI VERSENY

    KATASZTRÓFAVÉDELMI VERSENY

    Május 15-én került megrendezésre a Közép-pesti Katasztrófavédelmi Ifjúsági Nap keretein belül az általános és a középiskolák diákjainak katasztrófavédelmi versenye. A Zrínyi Gimnáziumot három, a 9. b osztályból jelentkező csapat képviselte. Tanulóink szabadidejükben készültek, aminek jelentősége különösen azért fontos, mert mindössze három hét alatt sikerült a szükséges ismereteket elsajátítani. Külön köszönet illeti a dr. Sztanek Endre…

  • MTA ALUMNI PROGRAM 2026/6. ELŐADÁS

    MTA ALUMNI PROGRAM 2026/6. ELŐADÁS

    2026.05.26-án Dr. Arany Zsuzsanna – az MTA egyik köztestületi tagja – az MTA Alumni program keretében a Nyugat folyóiratról tartott előadást a Zrínyi Miklós Gimnáziumban több osztálynak. A tananyaghoz kapcsolódó előadás olyan érdekes tényeket tartalmazott, olyan fontos, érdekfeszítő ismereteket adott hozzá a tanórákon tanultakhoz, amelyek hasznosak lehetnek az érettségin is, de a 20. század első…

  • ORSZÁGOS TUDOMÁNYOS ÉS INNOVÁCIÓS OLIMPIA

    ORSZÁGOS TUDOMÁNYOS ÉS INNOVÁCIÓS OLIMPIA

    Stumpf Milán 11. D osztályos tanulónk a 35. Országos Tudományos és Innovációs Olimpián az EGIS különdíját nyerte. Felkészítő tanár: Lukácsné Papp Csilla. Segítséget nyújtott Péntek Viktória és Vágány Balázs. Gratulálunk nekik!